این مطلب ۳۴ بار خوانده شده
گزارش خبرنگار اعزامی فارس/در نشست خبری مشترک با همتای نروژی

ظریف: آمریکا تا به امروز به طور کامل به تعهداتش در برجام پایبند نبوده است

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا تا به امروز به طور کامل به تعهداتش در برجام پایبند نبوده، گفت: متاسفانه رفتار دولت جدید آمریکا در این زمینه خیلی امیدوارکننده نیست.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بعدازظهر  امروز (دوشنبه) به وقت محلی پس از دیدار و گفتگو با بورگه برنده همتای نروژی در نشست خبر مشترک ضمن قدردانی از مهمان نوازی و همدردی نروژ با ملت و دولت ایران پس از حادثه تروریستی تهران گفت:  خوشحالم که دوباره به اسلو بازگشتم تا در مورد صلح و چالشهای بین المللی با هم گفتگو داشته باشیم و همچنین فرصتی فراهم شود تا درباره چالشها در سوریه و یمن و ماجرای افراط گرایی با هم صحبت کنیم. 
وی افزود: متاسفانه ایران اخیرا قربانی موج خشونتی شد که منطقه را در بر گرفته است. بنابراین برای همه ما مهم است که با هم کار کنیم تا این چالش را حل کنیم. اخیرا شاهد تنش جدید در منطقه هستیم و بسیار مهم است که این مسئله را با گفتگو و دیالوگ حل کنیم. صحبت‌های بسیار خوبی برای رسیدن به راهکاری در راستای برقراری صلح در منطقه داشتیم و در نشست فردا نیز ایده های مطرح شده در جلسه امروز را بازتر دنبال خواهیم کرد. 
وی درباره اظهارات جان کری که نسبت به حیات برجام ابراز نگرانی کرده و نگاهش به رویکرد دولت جدید آمریکا اظهار داشت: ما اعتقاد داریم توافق هسته ای نتیجه تلاش چندجانبه ای است که به تایید شورای امنیت رسیده است. ایران همانگونه که در گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم ذکر شده به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و اثبات شده است که توافق هسته ای یک پیروزی مهم برای جامعه جهانی است که منجر به کاهش تنش و پایان دادن به یک بحران غیرضروری ادعایی برای صلح و امنیت بین المللی شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد:  فکر میکنم دولت آمریکا این را در راستای منافع ملی خود و جامعه جهانی می‌داند که با این توافق کنار بیاید. متاسفانه این کشور تا به امروز به طور کامل به تعهداتش در برجام پایبند نبوده است. برای ایران بسیار مهم است که رابطه کامل و بی نقص خود با اروپا و سایر شرکا را ادامه دهد و به نظر من بسیار مهم است که به همه این پیام مشخص را بدهد که برجام نیازمند تعهد کامل همه است. 
وی افزود: متاسفانه رفتار دولت جدید آمریکا در این زمینه خیلی امیدوارکننده نیست من فکر می‌کنم آنها در نهایت به این نتیجه برسند که پایبندی به این تعهد ضروری است و ما فکر می‌کنیم سایر کشورهای جهان به آمریکایی ها گوشزد می‌کنند همانطور که تا الان کرده اند که توافق هسته‌ای یک توافق همه جانبه است و یک توافق یکجانبه بین ایران و آمریکا نیست. 
 وی درباره ادامه کمک‌ها به قطر نیز گفت: ما همسایه قطر هستیم و همیشه خواهان روابط مثبتی با همسایگانمان هستیم و هیچ یک از همسایگان ما از این سیاست مستثنا نیستند. اگر همسایه ما در قطر به کمک ایران نیاز دارد ایران آماده کمک به آن است و این هم یک کمک نیست یک رفتار عادی است چرا که همه ما باید آماده ارتباط گرفتن و کمک کردن به هم باشیم. 

وی خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم تنش راهکاری برای حل اختلافات و تفاوت‌ها نیست بلکه گفتگو و همکاری راهی برای پایان دادن به اختلافات است. ما مرزها و راه‌های ارتباطی باز برای رابطه با قطر داریم و آماده‌ایم اجازه دهیم تجارت معمول و نرمال با قطر ادامه یابد و این به بخش عمومی و خصوصی بستگی  دارد که این رابطه را سودمند ببینند. 

*امیدوارم دولت جدید آمریکا به این نتیجه برسد که گزینه نظامی راه‌حل نیست
 ظریف درباره راه حل بحران سوریه عنوان کرد: زمانی که همه بازیگران به این درک واقعی برسند که هیچ راهکار نظامی برای حل بحران سوریه وجود ندارد و به این نتیجه برسند که تمام بحران‌ها در منطقه از جمله یمن،بحرین و سویه به راهکار سیاسی از طریق گفت‌وگو و احترام به استقلال کشورها و خواسته مردم این کشورها بستگی دارد و نه تحمیل راهکارها و شروط و محدودیت‌ها از خارج از کشور. در صورتی که به این نتیجه برسیم گام بلندی برای حل بحران‌ها برداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ایران همواره آماده بوده است که کمک‌هایی برای رسیدن به راهکار سیاسی ارائه دهد و امیدوارم که دولت جدید آمریکا نیز به این نتیجه برسد که گزینه نظامی راه حل نیست و تنها به تشدید تنش و اختلافات منتهی می شود. 
ظریف درباره روند آستانه گفت: آستانه تا الان تنها روندی بوده که به نتیجه رسیده است و باید این مساله را در منطقه ای که تنها حمام خون و تنش وجود دارد را به فال نیک بگیریم 

*روند آستانه
ظریف افزود: اعتقاد داریم ایران، روسیه و ترکیه باید به همکاری برای تقویت پروسه آستانه ادامه دهند. آستانه یک روند مکمل برای تلاش‌های بین‌المللی در راستای رسیدن به صلح و پای میز مذاکره کشاندن طرفین است. ما باید به خونریزی در سوریه با گذاشتن ناظران میدانی و ارسال کمک‌های بشردوستانه و توسل به مذاکرات سیاسی پایان دهیم. 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.