این مطلب ۸ بار خوانده شده
دکتر سید موسی پورموسوی:

جامعه دانشگاهی و علمی باید نسبت به مسئله حفاظت از محیط زیست حساسیت ویژه ای داشته باشند

کنفرانس ملی حفاظت از محیط زیست به همت جهاد دانشگاهی، دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ


مشاور شهردار تهران در حاشیه این کنفرانس در گفتگو با خبرنگار bso البرز در رابطه با اهداف این کنفرانس گفت: این کنفرانس با هدف شناساندن جامعه نسبت به خطراتی که محیط زیست را اعم از نواحی روستایی و شهری و پهنای حفاظت از محیط زیست تهدید می کند برگزار شد و دانشگاهیان، مدیران و کارشناسان و نهاد های دولتی در این کنفرانس مشارکت داشتند .

دکتر سید موسی پورموسوی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست یکی از مسائل اساسی کشور تلقی می شود، خاطر نشان کرد: حفاظت از محیط زیست به عنوان یک باور عمومی در کشور ایجاد شده است که حفاظت و حراست از محیط زیست از جمله مهم ترین اقداماتی است که ایرانیان باید انجام دهند تا در برابر خطراتی که هر روز تعداد آنها بیشتر می شود جامعه را حفاظت کنند.

وی اظهار داشت: پنل های مختلفی در این کنفرانس وجود داشت که یک پنل تخصصی در بحث حفاظت از خاک و آب و فضاهای زیست جانوری و گیاهی و یک پنل تخصصی برای حفاظت شهروندان در برابر آلودگی های صوتی تشکیل شد که مقدمه ای خواهد بود برای بحث های تخصصی تر در این حوزه که عمدتا جامعه با آن دست به گریبان می باشد.

پور موسوی با بیان اینکه امروزه کشور ما و کشور های دیگر با آلودگی های زیست محیطی مواجه هستند، گفت: جامعه دانشگاهی و علمی باید نسبت به این مسئله حساسیت ویژه ای داشته باشند و با برگزاری نشست های علمی نسبت به ابعاد مختلف این بحث جامعه را آگاه کنند.

وی در رابطه با نقش نهاد های اطلاع رسانی در حوزه حفاظت از محیط زیست بیان داشت: رسانه ملی و مطبوعات باید تلاش کنند تا مردم را نسبت به خطراتی که محیط زیست انسانی و جانوری را تهدید می کند، آشنا کنند.

مشاور شهردار تهران ایجاد فضای آموزش عمومی در عرصه حفاظت از محیط زیست را مهم تلقی کرد و اظهار داشت: با آموزش عمومی می توان همگان را در برابر خطراتی که هر روز شهروندان را تهدید می کند آگاهی بخشید.

وی ادامه داد: این کنفرانس اجماع نظری بود برای توجه بیشتر به محیط زیست و زیست بهتر انسانی در چهار چوب مفاهیمی که توسعه پایدار برای جامعه مشخص کرده است و شاخص هایی که در آن حفاظت از اکولوژی و منابع زیستی برای نسل آینده در نظر گرفته شده است.

پور موسوی با بیان اینکه آلودگی هوا در طول سال بیشترین رتبه مربوط به آلودگی را به خود اختصاص داده است، بیان داشت: کلانشهر کرج و تهران متاسفانه در معرض آلودگی های متعددی قرار گرفته اند.

وی ادامه داد : متاسفانه در دهه ۵۰ به دلیل عدم توجه به اسای ترین و اصولی ترین مکان یابی صنایع و عدم توجه به شرایط اقلیمی، صنایع در بخش غربی تهران گرفته اند، افزود: با توجه به اینکه باد اغلب از غرب به شرق تهران می وزد و بخش عمده ای از صنایع در بخش غربی قرار گرفته اند، آلودگی هوا به سمت شهر تهران حرکت می کند و شهر تهران و کرج عمدتا به سبب وجود این صنایع و وسایل نقلیه متحرک آلودگی هوا در آنها حاکم می باشد.

مشاور شهردار تهران با بیان اینکه وجود ریزگرد ها و شرایط به وجود آمده در شرایط اقلیمی نیز یکی دیگر از آلودگی های زیست محیطی می باشد، گفت: به علت شرایط اقلیمی همسایه های غربی ایران این ریز گرد ها به کشور ما منتقل می شوند و به علت کمبود بارش ها و کاهش سطح آب دریاچه های بخش مرکزی ایران این ریز گرد ها به کلانشهر ها منتقل می شوند.

پور موسوی با تاکید بر اینکه مردم باید در برابر محیط زیست مسئولانه برخورد کنند، گفت: همانطور که مردم دارای حقوق شهروندی هستند باید در برابر محیط زیست هم مسئولانه برخورد کنند و مسئولین هم به آموزش عمومی اقدام کنند که دانشگاهیان و سازمانهای تحقیقاتی می توانند در کاهش آلودگی هوا نقشی موثر داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا مختص به کشور ما نمی باشد و خیلی از کشور های جهان با این مشکل مواجه هستند، يادآور شد: اکثر کلانشهر های دنیا با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند و از جمله این کشور ها چین و میلان هستند که یکی از کشور های آلوده جهان تلقی می شوند، ولی به هر حال در کشور ما به علت ضعف مدیریتی و تعدد سازمانهای در گیز با مسئله آلودگی هوا این ضعف اعمال می شود که به عنوان یک مشکل اساسی قلمداد می شود.

مشاور شهردار تهران در پایان با بیان اینکه کشور ما در کمربند خشک جهان واقع شده است و از گذشته بارش باران در این منطقه کم بوده است، گفت: فقط در بخش شمالی کشور بارش باران زیاد است که در بقیه بخش ها کمبود بارش باعث ایستایی آلودگی هوا و آلودگی هوا می شود که همه اینها باید در یک قالب مدیریتی نگاه شود و مدیریت جوامع برای حفظ کلانشهر ها از آلودگی هوا اعمال شود.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.