این مطلب ۷ بار خوانده شده
امام جمعه چهارباغ :

جاده ازدواج برای جوانان صعب العبور شده است/ تعاون بین مسلمانان مسیر ازدواج را آسان می کند

حجت الاسلام محمدی گفت: امروز مساله ازدواج آن قدر درميان آداب و رسوم غلط و حتى خرافات پيچيده شده كه به صورت يک جاده صعب العبور يا غير قابل عبور براى جوانان در آمده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز:  حجت الاسلام والمسلمین قادر محمدی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: امروز مساله ازدواج آن قدر درميان آداب و رسوم غلط و حتى خرافات پيچيده شده كه به صورت يک جاده صعب العبور يا غير قابل عبور براى جوانان در آمده است  ولى قطع نظر از اين پيرايه‏ ها، ازدواج يک حكم فطرى و هماهنگ قانون آفرينش است كه انسان براى بقاء نسل و آرامش جسم و روح و حل مشكلات زندگى احتياج به ازدواج سالم دارد.

امام جمعه چهارباغ با اشاره به اینکه اسلام  هماهنگ با آفرينش گام بر ميدارد نيز در اين زمينه تعبيرات جالب و مؤثرى دارد، با اشاره به حديث معروف پيامبر (ص) تصریح کرد:" تناكحوا، و تناسلوا تكثروا فانى اباهى بكم الامم يوم القيامه و لو بالسقط":" ازدواج كنيد تا نسل شما فزونى گيرد كه من با فزونى جمعيت شما حتى با فرزندان سقط شده در قيامت به ديگر امت ها مباهات میكنم.

حجت الاسم محمدی با بیان حدیثی دیگر از حضرت محمد(ص)ادامه داد: "من تزوج فقد احرز نصف دينه فليتق اللَّه فى النصف الباقى":" كسى كه همسر اختيار كند نيمى از دين خود را محفوظ داشته، و بايد مراقب نيم ديگر باشد"  چرا كه غريزه جنسى نيرومندترين و سركشترين غرائز انسان است كه به تنهايى با ديگر غرائز برابرى میکند، و انحراف آن نيمى از دين و ايمان انسان ‏را به خاطر خواهد انداخت.

وی عنوان کرد: خدای متعال در قرآن می فرماید مردان و زنان بى همسر را همسردهيد، و همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را" (وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ‏)." ايامى" جمع" ايم" (بر وزن قيم) در اصل به معنى زنى است كه شوهر ندارد، سپس به مردى كه همسر ندارد نيز گفته شده است، و به اين ترتيب تمام زنان و مردان مجرد در مفهوم اين آيه داخلند.

حجت الاسلام  محمدی تصریح کرد: تعبير" انكحوا" (آنها را همسر دهيد) با اينكه ازدواج يک امر اختيارى و بسته به ميل طرفين است، مفهوم آن  اين است كه مقدمات ازدواج آنها را فراهم سازيد، از طريق كمک هاى مالى در صورت نياز، پيدا كردن همسر مناسب، تشويق به مساله ازدواج، و بالآخره پا در ميانى براى حل مشكلاتى كه معمولا در اين موارد بدون وساطت ديگران انجام پذير نيست، و خداوند مفهوم آيه را به قدرى وسيع قرار داده است كه هر گونه قدمى و سخنى در اين راه را شامل می‏شود.

امام جمعه چهارباغ تعاون را کمک کردن مسلمانان در همه زمینه ها به یکدیگر دانست و اظهار داشت: بدون شک اصل تعاون اسلامى ايجاب مى‏كند كه مسلمانان در همه زمينه‏ ها به يكديگر كمك كنند ولى تصريح به اين امر در مورد ازدواج دليل بر اهميت ويژه آن است.

وی اهمیت مسئله تعاون در ازدواج را با بیان حدیثی از امام علی (ع) عنوان کرد و گفت: افضل الشفاعات ان تشفع بين اثنين فى نكاح حتى يجمع اللَّه بينهما" :" بهترين شفاعت آن است كه ميان دو نفر براى امر ازدواج ميانجيگرى كنى، تا اين امر به سامان برسد".

خطیب جمعه چهارباغ در پایان خاطرنشان کرد: و از آنجا كه يك عذر تقريبا عمومى و بهانه همگانى براى فرار از زير بار ازدواج و تشكيل خانواده مساله فقر و نداشتن امكانات مالى است، اما قرآن به پاسخ آنها مى ‏فرمايد: از فقر و تنگدستى آنها نگران نباشيد و در ازدواجشان بكوشيد چرا كه" اگر فقير و تنگدست باشند خداوند آنها را از فضل خود بى نياز مى ‏سازد" (إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ  وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ‏  و خداوند قادر بر چنين كارى هست، چرا كه" خداوند واسع و عليم است".

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.