این مطلب ۷۶ بار خوانده شده

یک ضد اسراییلی وزیر دفاع آمریکا می‌شود! / چاک هاگل کیست؟

هاگل میگوید: من سناتور آمریکا هستم و سناتور اسرائیلی نیستم .چه حرف بدی در اینجا گفته شده است؟
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز ،
هاگل معتقد است لابی طرفدار اسرائیل اختیارات گسترده، غیر مشهود و بدخواهانه ای دارد. هاگل همچنین گفته است: «من سناتور آمریکا هستم و سناتور اسرائیلی نیستم».چه حرف بدی در اینجا گفته شده است؟ منافع آمریکا و اسرائیل با وجود روابط نزدیک دو طرف، برخی اوقات دچار تضاد می شود. این سخن کاملا منطقی است که لابی قدرتمندی از طرف اسرائیل وجود دارد…
سرویس بین‌الملل «فردا» : حمات نتانیاهو از میت رامنی رقیب اوباما در انتخابات و سر و کله زدن هایش با اوباما به نظر می رسد که فرجامی تلخ برای اسرائیل داشته باشد روزنامه امریکایی لس آنجلس تایمز در سرمقاله ۲۰ دسامبر خود خبر داده است که چاک هاگل کاندیدای باراک اوباما برای تصدی وزارت دفاع یک فرد ضد اسراییلی است.متن کامل سرمقاله لس آنجلس تایمز را که در تاریخ پنج شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱ (۲۰ دسامبر ۲۰۱۲) منتشر شده و توسط پایگاه مطالعاتی ایران هسته ای ترجمه شده است را در ادامه می خوانید.

**************************
چاک هاگل که گفته می شود گزینه مورد نظر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای سمت وزیر دفاع است، نباید براساس میزان وفاداری به اسرائیل مورد قضاوت قرار گیرد. منتقدان، نخست به سراغ سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل رفتند و مانع نامزدی وی برای سمت وزیر امور خارجه شدند. اکنون به نظر می رسد تلاشی مشابه در مورد چاک هاگل سناتور پیشین ایالت نبراسکا آغاز شده که بر اساس گزارش ها، نامزد اوباما برای اداره وزارت دفاع است. ما نمی خواهیم اعلام کنیم هاگل واجد شرایط احراز این سمت است. در عین حال، دوباره مانند مسئله رایس، سخنانی که مخالفان هاگل بیان می کنند کافی نیست تا بررسی صلاحیت وی متوقف شود.

به طور کلی سه اتهام درباره هاگل مطرح می شود: هاگل تمایل زیادی به کاهش بودجه وزارت دفاع دارد، وی زمانی که سناتور بود با تحریم های ایران مخالفت می کرد آن هم زمانی که این کشور در عراق مداخله می کرد و اینکه وی با اسرائیل دشمن است. دو مورد نخست را به آسانی می توان رد کرد. اوباما نیز درباره هزینه های زیاد نظامی نگران است. در مورد ایران نیز، هاگل به عنوان وزیر دفاع در موقعیتی نخواهد بود که تحریم ها بر ضد تهران را تضعیف کند تحریم هایی که هدف از آنها مانع شدن از تلاش ایران برای ساخت سلاح های هسته ای است.آنچه از لحاظ سیاسی اهمیت بیشتری دارد این ادعاست که هاگل ضد اسرائیلی است. این اتهام بر اساس برخی مواضعی قرار دارد که هاگل قبلا اتخاذ کرده بود ولی منتقدان، بیشتر از این سخن وی خشمگین شده اند که «لابی یهودی افراد زیادی را در اینجا تهدید می کند».

این سخن کاملا منطقی است که لابی قدرتمندی از طرف اسرائیل وجود دارد و اعضای کنگره نیز نگران بیگانه شدن با این لابی هستند. این وضع کاملا مشهود است و آنطور که مقاله نویس وال استریت ژورنال نوشت نشان نمی دهد که هاگل معتقد است لابی طرفدار اسرائیل اختیارات گسترده، غیر مشهود و بدخواهانه ای دارد. هاگل همچنین گفته است: «من سناتور آمریکا هستم و سناتور اسرائیلی نیستم».

چه حرف بدی در اینجا گفته شده است؟ منافع آمریکا و اسرائیل با وجود روابط نزدیک دو طرف، برخی اوقات دچار تضاد می شود (وضعی که چند دهه در خصوص شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی) بوجود آمده است.آرون دیوید میلر محققی که به دولت های جمهوریخواه و دموکرات در خصوص موضوعات خاورمیانه مشاوره می دهد به نیویورک تایمز گفت: «اینکه آیا هاگل به اندازه کافی طرفدار اسرائیل است نباید تنها عامل برای بررسی قرار بگیرد». ما با این سخن موافقیم. اگر اوباما به این نتیجه رسیده است هاگل نامزدی مناسب به شمار می رود باید وی را نامزد کند و مسئولیت مشاوره و اعلام رضایت را به سنا بسپارد.
منبع : هراز نیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.