این مطلب ۴۶ بار خوانده شده
یک کارشناس روسی

آمریکا هم بدون ذکر نام ، طرح «گام به گام» روسیه را دنبال می کند

پروفسور «ولادیمیر ساژین» کارشناس موسسه خاورشناسی روسیه معتقد است که غرب باید حق ایران را در دستیابی انرژی صلح آمیز هسته‌ای بپذیرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام حسن (ع) البرز، به نقل از فارس، پروفسور «ولادیمیر ساژین» کارشناس موسسه خاورشناسی روسیه، طی سال‌های گذشته همواره تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران را از نزدیک دنبال کرده است. در گفتگوی زیر، نظرات وی را درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در بغداد جویا شده‌ایم. همچنین موضع گیری روسیه در قبال مذاکرات بغداد، سرنوشت «طرح گام به گام» روسیه و پیشنهاد اخیر «سرگئی ریابکوف» نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این گفتگو هستند.

ارزیابی شما از مذاکرات آوریل سال جاری در استانبول چگونه است و چه چشم اندازی را برای مذاکرات بغداد در نظر می‌گیرید؟

در استانبول، فضا و چشم انداز بسیار مناسبی وجود داشت. ضمن اینکه مذاکرات استانبول، نقطه حرکتی برای دور بعدی مذاکرات در بغداد شد که البته از نظر ماهیت کمی متفاوت هستند. در دیدار ۲۳ می در بغداد، موضوعات جدی‌تری مطرح خواهند شد و گفتگوها در سطح بالاتری برگزار می‌شوند. در واقع مذاکرات بغداد با توجه به نتایج حاصله در دو نشست قبل از آن (در استانبول، وین و تهران) صورت خواهد گرفت.

موضع گیری روسیه در قبال مذاکرات بغداد به چه صورت است؟

موضع روسیه همچنان بدون تغییر باقی خواهد ماند. به عبارتی روسیه همچنان معتقد است که مذاکرات باید موثر باشند. برای دستیابی به چنین امری، روسیه معتقد است که ایران باید کمی عقب نشینی تاکتیکی کند و از سوی دیگر غرب نیز نهایتا حق ایران را در دستیابی انرژی صلح آمیز هسته‌ای بپذیرد. زیرا ایران حق دارد با آرامش برنامه‌های خود را در جهت تولید انرژی هسته‌ای پیش ببرد و کسی نمی‌تواند مانع چنین امری شود. با این حال، ایران نباید شرایطی را بوجود آورد که در میان برخی از کشورهای غربی، شک و تردید نسبت به غیرصلح‌آمیز بودن این برنامه‌ها بوجود آید. به همین دلیل روسیه باور دارد که در این مذاکرات بایستی چهارچوبی را مشخص کرد که ایران در قالب آن چارچوب به توسعه برنامه هسته‌ای صلح آمیز خود ادامه بدهد و غرب نیز ابهامات خود را در همان چارچوب مطرح کند. در بغداد اگر شرایط به خوبی پیش برود، طرفین می‌توانند به نتیجه مشترکی دست پیدا کنند که از یک طرف توسعه برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران با اختلال مواجه نشود و در عین حال، بهانه‌های غرب نیز برطرف گردند.

اگر چه «طرح گام به گام» روسیه در مذاکرات استانبول مطرح نشد، اما اخیرا ، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه یکبار دیگر به ارائه پیشنهادی پرداخته که بر اساس آن، غنی سازی اورانیوم در سقف ۲۰ درصد برای ایران پذیرفته می‌شود و در مقابل تحریم‌ها علیه تهران نیز برداشته می‌شوند. شما آینده این طرح را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا امکان دارد این طرح در مذاکرات بغداد مطرح شود؟

برنامه‌ای که سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با عنوان «راه حل گام به گام» مطرح ساخت، بسیار برنامه خوبی بود. ارزش و اهمیت طرح مذکور در این است که روی یک برگه تمام مسئولیت‌ها و تعهدات ایران و همچنین تقاضاهایی که سازمان ملل متحد و آژانس در قالب قطعنامه‌های متعدد از این کشور دارد، نوشته می‌شود. از طرف دیگر در برگه‌ای جداگانه می‌توان تمام تحریم‌های وضع شده علیه ایران را مکتوب کرد. بنابراین در مقابل هر تعهد و یا درخواست آژانس که ایران اجابت می‌کند، یک مورد تحریم در برگه مقابل لغو می‌شود و همین طور تعهدات و تحریم‌ها تا به آخر پیش می‌روند. بنابراین علیرغم آنکه طرح گام به گام در نشست استانبول مستقیما مطرح نگردید، اما در سایر مذاکرات به آن پرداخته شده است. پیشنهاد جدید ریابکوف نیز در واقع از همین طرح ناشی می‌شود و من فکر می‌کنم که آمریکایی‌ها بدون ذکر نام این طرح،‌ قصد دارند از همین الگو پیروی نمایند. به اعتقاد من، این راه حل پرثمرتر خواهد بود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.