این مطلب ۸۲ بار خوانده شده

ملت تحت حبس

آمريكا در راستاي مبارزه با مواد مخدر با شكست بزرگي مواجه بوده است و احتمالا مجبور خواهد شد تا ماري جوانا را آزاد كند
نسخه مناسب چاپ

فردی زکریا نویسنده مشهور آمریکایی در تازه ترین مقاله خود در مجله تایم به مطالب خواندنی در خصوص وضعیت حقوق بشر در آمریکا اشاره کرده است که ترجمه آن را در ادامه می خوانید:

چند وقت پيش مايكل كينرلي كه يك روزنامه نگار است توانست از يك چهره بارز سياسي آمريكا يعني پت رابرتسون يك گاف بزرگ سياسي بگيرد. رابرتسون گفت، آمريكا در راستاي مبارزه با مواد مخدر با شكست بزرگي مواجه بوده است و احتمالا مجبور خواهد شد تا ماري جوانا را آزاد كند. اين كار ضربه بزرگي است به عقايد، آرمان ها و حتي شعارهاي سياسي، اجتماعي و مذهبي آمريكا.

رابرتسون گفت، بخاطر همين مسئله اكنون تعداد بسيار زيادي از مردم آمريكا در زندان ها حبس مي‌باشند. امروزه شش ميليون زنداني در آمريكا وجود دارد كه حتي در زمان ديكتاتوري استالين در اتحاد جماهير شوروي سابق نيز چنين رقمي بي سابقه است.

موسسات آمار دهنده گزارش داده كه از ميان هر صد هزار آمريكايي تعداد ۷۶۰ نفر در زندان ها به سر مي‌برند. اين تعداد زنداني در آمريكا در مقايسه با ساير كشورهاي متحد و توسعه يافته بين ۷ الي ده برابر مي‌باشد. بعنوان مثال در ژاپن از ميان صد هزار شهروند فقط ۶۳ نفر در زندان ها هستند و در فرانسه ۹۶ زنداني و در آلمان ۹۰ و كره جنوبي ۹۷ است. بعد از آمريكا انگليس بالاترين تعداد را دارد كه ميان صد هزار شهروند ۱۶۳ نفر در زندان‌ها به سر مي‌برند. نظرسنجان كشورهاي آمريكاي لاتين را مورد مقايسه قرار داده كه بعنوان مثال در مكزيك اين مقايسه برابر با ۲۰۸ زنداني از ميان صد هزار شهروند مي‌باشد. و در برزيل ۲۴۲ زنداني ميان صد هزار شهروند وجود دارد.

تعداد كل زندانيان موجود در آمريكا برابر با ۵% از جمعيت كل جهان مي‌باشد و مي‌توان گفت ۲۵% از افراد زنداني در سرتاسر جهان در آمريكا به سر مي‌برند.

برخي آمريكا را كشور «ترين‌ها» توصيف نموده و حتي بسياري در داخل آمريكا علت اصلي را شديدتر برخورد كردن سيستم قانوني با مجرمين تلقي و توصيف نموده اند. در دهه ۱۹۸۰ ميان صد هزار شهروند آمريكايي ۱۵۰ نفر در زندان بوده‌اند.

در سال ۲۰۰۹ يك ميليون و شصت و شش هزار نفر در آمريكا در ارتباط با مواد مخدر دستگير و زنداني شدند كه از هر پنج نفر چهار نفر آنها صرفا بخاطر حمل مواد مخدر بوده و عمدتا قاچاقچي نبوده‌اند.

از همه جالبتر اين است كه در چهاردهه گذشته آمريكا بالغ بر يك تريليارد دلار پول صرف مبارزه با مواد مخدر كرده است.

متاسفانه در دهه ۱۹۹۰ جمهوريخواهان و محافظه‌كاران در آمريكا كه هميشه مايل هستند قدرتمند شناخته شوند تدابير سخت و شديدي را در اين راستا بكار گرفتند، البته شايان ذكر است بگوييم كه بيشتر زندان‌ها و كاركنان آن توسط بخش خصوصي اداره مي‌شود كه لابيست‌هاي تنومند را در كنگره آمريكا دارند، لذا ضمن حفظ درآمدهاي خود مبالغ هنگفتي را در اين عرصه كسب مي‌كنند، لذا هر چه زندان ها شلوغ تر شوند در جهت منافع مالي اين دسته از افراد عمل شده است. ظرف بيست سال گذشته مبلغي كه براي زندان ها هزينه شده شش برابر پولي است كه صرف تحصيلات عاليه در آمريكا شده است بعنوان مثال در ايالت كاليفرنيا در سال ۲۰۱۱ حدودا شش ميليارد دلار هزينه تحصيلات عاليه شد درحاليكه در همين ايالت معادل ده ميليارد دلار صرف زندان‌ها شده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.